Bottletop Diluters and Dispensers
Filtered Search Results
BRANDTECH™ BRAND™ Dispensette™ S Digital Bottletop Dispensers
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
The Dispensette™ S Digital Bottletop Dispensers feature a 'floating piston' design for low-force operation and no wearing parts. Optimized flow channels make dispensing and priming even easier-particularly in instruments with large volumes.
| Temperature (English) | 59°F to 104°F |
|---|---|
| Angle | 90° |
| Product Type | Dispenser |
| Temperature (Metric) | 15°C to 40°C |
| Viscosity Rating | Up to 500 mm 2/s |
| Color | Gray/Red |
| Certifications/Compliance | Certifications: ISO 9001 |
| For Use With (Application) | Dispensing aggressive reagents, including concentrated bases and acids such as H3PO4, H2SO4 (except e.g., HCl, HNO3 und HF), saline solutions, as well as many organic solvents |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Density | Up to 2.2 g/cm3 |
| Display | Digital |
BRANDTECH™ BRAND™ Titrette™ Digital Bottle-Top Burettes
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Provides accuracy and precision within the tolerances of Class A glass burettes. Titrette™ Digital Bottle-top Burets are suitable for most titrants in concentrations up to 1 mol/L. Ideal for general chemistry, wastewater treatment applications, food/beverage analysis, industrial titrations, environmental fieldwork, and more.
| Temperature (English) | 59°F to 104°F |
|---|---|
| Angle | 90° |
| Product Type | Digital Bottletop Dispenser |
| Temperature (Metric) | 15°C to 40°C |
| Voltage | 1.5 V |
| Viscosity Rating | Up to 500 mm 2/s |
| Color | Gray |
| Material | Glass |
| Certifications/Compliance | DIN EN ISO 385,ASTM E287 |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Display | Digital |
DWK Life Sciences Calibrex™ solutae 530 Bottle Top Dispensers
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
This new generation of Socorex™ Bottle Top Dispensers is intended for the safe and reproducible liquid distribution of volumes up to 25, 50 and 100mL.
| Includes | 45mm base thread, 120mm delivery jet and stopper, 350mm feed tube, alternative screw-type volume setting button, three bottle neck adapters (32, 38 and 40mm), QC certificate, operating instructions |
|---|---|
| Accuracy | <±1.5 to <±0.6% |
| Precision | <0.5 to <0.1% |
| Color | Red |
| Model | Calibrex™ solutae 530 |
| Autoclavable | Autoclavable |
Socorex Low-Profile Bottle-Top Dispensers from DWK Life Sciences™
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Semiautomatic dispensers help reduce reagent waste, and accordingly, disposal costs
| Includes | Wide mouth amber reservoir, delivery nozzle, plunger |
|---|---|
| Warranty | 1 Year |
| Precision | <0.5 to <0.1% |
| Product Type | Low-profile Bottletop Dispenser |
| Autoclavable | Autoclavable |
DWK Life Sciences Calibrex™ solutae 530 Bottle Top Dispenser with Flow Control Stopcock
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Fits most laboratory bottles either directly or using supplied adapters. Calibrex™ solutae 530 Bottle Top Dispensers with Flow Control Stopcock feature excellent chemical resistance, high volumetry performance and simplified maintenance. Volume rang
| Includes | Flow Control Stopcock, PFA-coated plunger and integrated calibration |
|---|---|
| Warranty | 2 Years |
| For Use With (Equipment) | Fits most laboratory bottles directly or with supplied adapters |
| Product Type | Bottletop Dispenser |
| Model | Calibrex solutae 530 |
| Autoclavable | Autoclavable |
Eppendorf™ Varispenser™ 2x Bottle-Top Dispenser with Recirculation Valve
Ideal for dispensing aliquots of liquid from large supply bottles.
| Channels | 1 |
|---|
High-Purity and HF Bottle-Top Acid Dispensers
Combine the convenience of traditional pump dispensers with the chemical compatibility and high purity of TFM™ PTFE
| Accuracy | ±0.02mL |
|---|---|
| Precision | ±3% |
| Volume (Metric) | 0 to 5 mL |
| Material | PTFE |
Fisherbrand™ Hazardous Chemical Dispensers
Bottle-top dispensers for use with hazardous and corrosive chemicals.
| Height (Metric) | 381 mm |
|---|---|
| Product Type | Chemical Bottle Pourer |
| Material | PTFE |
| Height (English) | 15 in. |
DWK Life Sciences Calibrex Extension and Replacement PTFE Tubing
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Extension tubing (60cm) with Jet-Pen for Calibrex 525/530 digital bottle-top dispensers.
| Includes | Jet-Pen |
|---|---|
| Length (Metric) | 60 cm |
| For Use With (Equipment) | For Calibrex 525/530 digital bottle-top dispensers |
| Product Type | Extension Tubing |
| Material | PTFE |
Bel-Art™ Reagent/Acid Pump Dispenser
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Aids in the transfer of acids and reagents and virtually eliminates accidental bottle breakage and spills
BRANDTECH™ BRAND™ Flexible Discharge Tubing for seripettor™ Bottletop Dispensers
PTFE dosing tube is spiraled with a length of 800mm. For use with seripettor™ Bottletop Dispensers.
| Includes | Safety handle |
|---|---|
| Length (Metric) | 800 mm |
| Product Type | Flexible Discharge Tube |
| Material | PTFE |
Socorex 520 Bottle-Top Dispensers from DWK Life Sciences™
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
These accurate, user-friendly bottle-top dispensers are an affordable alternative to their all-glass counterparts.
| Includes | 28, 40, 45mm adapters |
|---|---|
| Angle | 360° |
| Precision | <0.5 to <0.1% |
| For Use With (Equipment) | Fit reservoirs with 33mm screw neck finish |
| Product Type | Bottletop Dispenser |
| Autoclavable | Autoclavable |
BRANDTECH™ BRAND™ Dispensette™ S Trace Analysis Analog-adjustable Bottletop Dispensers
The Dispensette S Trace Analysis bottle dispenser is for precise volume dispensing of high-purity media for trace analysis.
| Warranty | 2 Year |
|---|---|
| Temperature (Metric) | 15°C to 40°C |
| Color | Gray |
| Volume (Metric) | 1 to 10 mL |
| For Use With (Application) | Dispensing acids, bases and hydrogen peroxide in the volume range from 1 to 10mL |
| Density | Up to 3.8 g/cm3 |
| Vapor Pressure | Up to 600 mbar |
| Channels | 1 |
| Accuracy | 0.5% (50μL) |
| Temperature (English) | 59°F to 104°F |
| Angle | 90° |
| Precision | 0.1% (10μL) |
| Product Type | Bottletop Dispenser |
| Viscosity Rating | Up to 500 mm 2/s |
| Increments | 0.2 mL |
| Certifications/Compliance | ISO 9001 |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Display | Analog |
BRANDTECH™ BRAND™ Dispensette™ S Fixed-volume Bottletop Dispensers
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
The Dispensette™ S Fixed Volume Bottletop Dispensers feature a 'floating piston' design for low-force operation and no wearing parts. Optimized flow channels make dispensing and priming even easier-particularly in instruments with large volumes.
| Warranty | 2 Year |
|---|---|
| Temperature (Metric) | 15°C to 40°C |
| Color | Gray/Red |
| Material | Borosilicate Glass,Ceramic,ETFE,PFA,PTFE |
| For Use With (Application) | Dispensing aggressive reagents, including concentrated bases and acids such as H3PO4, H2SO4 (except e.g., HCl, HNO3 und HF), saline solutions, as well as many organic solvents |
| Density | Up to 2.2 g/cm3 |
| Vapor Pressure | Up to 600 mbar |
| Channels | 1 |
| Temperature (English) | 59°F to 104°F |
| Angle | 90° |
| Product Type | Bottletop Dispenser |
| Viscosity Rating | Up to 500 mm 2/s |
| Certifications/Compliance | ISO 9001 |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Display | None |